אימון מכוון

מדוע חלק מהאנשים טובים בצורה קיצונית במה שהם עושים? בכל מקום שמביטים בו, החל מספורט תחרותי, מוזיקה, מדע, רפואה, ועסקים תמיד ישנם כאלה שאנו מתפעלים מהם בצורה יוצאת דופן. אנחנו אוהבים לומר “הם נולדו עם זה” או שיש לך את זה או שאין לך את זה” אנדרס אנדרסון טוען שלאנשים אלה באמת יש משהו יוצא דופן, רק שלכולנו יש אותו.

אנדרס אריקסון הוא פרופסור לפסיכולוגיה שהקדיש את הקריירה שלו לשאלה כיצד מומחים רוכשים מיומנות ברמה עולמית. לשם כך הוא חקר את האנשים שהגיעו לביצועי שיא (peak performance),  בתחום עיסוקם – במוזיקה, בספורט, במדע, באמנות ובעסקים – בניסיון להבין האם קיימים דפוסים משותפים בדרך שבה הם התאמנו.

התגלית הגדולה ביותר של אריקסון הייתה כי מומחים פשוט מתאמנים אחרת! כלומר, ההבדלים בין ביצועים מעולים לביצועים בינונים נעוצים בעיקר באיכות האימון ולא רק בכמות הזמן שהושקע לאימון. לטענתו, אימון מכוון הוא הדרך האפקטיבית ביותר לרכוש מיומנות.

 

אז מה זה בעצם אימון מכוון?

אימון מכוון הוא צורת למידה שיטתית ותכליתית במטרה להשיג שליטה במיומנות ספציפית.

בעוד שתרגול ״רגיל״ עשוי לכלול חזרות רבות ושינון ללא הקדשת תשומת לב (mindless),  אימון מכוון הוא תהליך מובנה, המצריך מטרה מוגדרת ברורה, תוך הקדשת  תשומת לב מלאה (Mindful)  בזמן האימון.

 

אימון מכוון מורכב מארבעת הדפוסים הבאים:

  1. מטרה: אימון מכוון הוא בעל מטרה ספציפית ומוגדרת היטב.ללא מטרה ברורה ומוגדרת, אין דרך לשפוט האם האימון הצליח. אימון מכוון מקבץ יחד שורה של צעדים קטנים במטרה לשפר היבט מסוים של הביצוע. התהליך מתחיל עם הגדרה של הצלחהוהפיכתה ספציפית וברורה, וממשיך עם שבירת התהליך הכולל למקטעים קטניםזיהוי החולשות והתמקדות בשיפור מיומנות מסוימת בכל פעם.
  2. אימון מכוון הוא מכוון, כלומר, הוא מצריך תשומת לב ומודעות מלאה בזמן התרגול.
    האויב הגדול ביותר של האימון המכוון הוא פעולות שנעשות בצורה אוטומטיתmindlees. לעיתים קרובות אנו מניחים שאנו משתפרים במשהו רק מכיוון שאנחנו צוברים ניסיון. אולם במציאות אנחנו רק מחזקים את ההרגליםהנוכחיים שלנו ולא משפרים אותם.
  3. פידבקהמתאמן עובד על משוב מיידי וספציפי על הביצוע . הפידבק חשוב בשביל לדעת האם מה המתאמן עמד ביעדים שלו.
  4. מאמץזהו אולי המרכיב החשוב ביותר באימון מכוון. אימון מכוון מתרחש מחוץ לגבולות הנוחות ומצריך מהמתאמן לנסות דברים שהם מעבר ליכולותיו הנוכחיות. לפיכך הוא דורש מאמץ מקסימלי, אשר בדרך כלל אינו מהנה. זוהי אמת בסיסית לגבי כל סוג של אימון: אם לא תמתח את גבולות היכולת שלך, לא תשתפר! אפשר לומר שהדרך הטובה ביותר לעבור כל מכשול או מחסום בלמידה, מגיע מכיוון שונה. כלומר, בדרך כלל הפתרון הוא לאלנסות לעבוד קשה יותר, אלה לנסות לעשות משהו באופן שונה.
כיצד להתאמן נכון:
  1. מטרה: הגדר את המטרה שלך הכללית שלך באופן ספציפי וברור. לאחר מכן, פרק את המטרה הכללית לתתי מטרות קטנות והתאמן על מטרהאחת בכל אימון. במהלך האימונים נסה לזהות היכן אתה חלש ועבוד על חולשותייך. לאחר שהשגת את השליטה שרצית, קבע לך מטרה חדשה ומאתגרת.
  2. קשב: בשביל להשתפר עליך להקדיש את מלוא תשומת הלב שלךבמהלך האימון. עדיף להתאמן 60% מהזמן עם 100% תשומת לב, מאשר 100% מהזמן עם 60% תשומת לב. אימון מכוון הוא עבודה מנטלית קשה. הגבל את האימון לפרק זמן בו תוכל להישאר מרוכז!
  3. פידבק: לא משנה מה אתה מנסה ללמוד, בשביל לזהות מה אתה עושה נכון ומה לא, עליך לתת לעצמך פידבק. ללא פידבק, בין אם חיצוני או פנימי, לא תוכל לגלות מה עליך לשפר או כמה קרוב אתה לרכוש שליטה במיומנות.
  4. מאמץ: בכל אימון הקדש מעט זמן לתרגל דברים שאתה יודע היטב, והקדש את רוב הזמן בשביל להתאמן על דברים שעדיין אינך שולט בהם. בשביל לרכוש שליטה במיומנות חדשה המח צריך זמן, לכן חשוב להתחיל לאט ומדויק, ולהגביר את הקצב בהדרגתיות. בתחילת תהליך הלמידה, בצע כל פעולה באיטיות בצורה מדוייקת. חזור על הפעולה שוב ושוב עד שתעשה זאת מושלם. זכור: חזרתיות היא אם כל המיומנויות!
האם נוכל להשיג כל מה שנרצה עם מספיק אימון?

אימון מכוון לא אומר שאם נקדיש מספיק עבודה ומאמץ נהיה מספר 1 בעולם. אך, ללא קשר למקום בו אתם בוחרים ליישם זאת, ובלי קשר לנתונים איתם אתם מתחילים, אימון מכוון יעזור לכם למקסם את הפוטנציאל שלכם. הוא יהפוך את הפוטנציאל למציאות.

אחד הציטוטים הפחות מפורסמים של איינשטיין הוא “It’s not that I’m so smartit’s just that I stay with problems longer.” גדול הגאונים של דורנו, יחיד בדורו, הצביע על הכוח הפשוט שיש בבנחישות ובהתמדה לאורך זמן מול אתגרים ומשוכות