תלמידי תיכון נבחנים במבחן הפסיכומטרי בדיוק כמו כל תלמיד אחר. בהתאם, גם הציון שלכם הוא כמו של כל תלמיד אחר. יש לכם הזדמנות אחת להצליח להוציא את הציון הכי גבוה. אל תתפשרו על קורסים “מותאמים” או “מקוצרים” שלא יביאו אתכם ליעד. אנחנו ביואל גבע מאמינים שכדי להוציא ציון מושלם תלמידי תיכון צריכים לקבל קורס מושלם- בדיוק כמו כל תלמיד אחר שלנו. עבור אלו מכם שחושבים כבר על השלב הבא- קיבצנו עבורכם מידע חשוב שעליכם להכיר בנושא הפסיכומטרי בתיכון ופסיכומטרי לעתודה.

 

האם המבחן הפסיכומטרי דומה לבחינות הבגרות?  

 

במילה אחת – לא.
בחינות הבגרות נועדו לבחון בעיקר ידע, ואילו המבחן הפסיכומטרי בוחן בעיקר את אופן חשיבתו של הנבחן.

  • חשיבה כמותית- הידע המתמטי הנדרש לפתרון השאלות הוא עד רמת 3 יח”ל לבגרות. למרות זאת, השאלות שונות במהותן מהשאלות בבחינות הבגרות והן בודקות חשיבה מתמטית ולא ידע מתמטי. בפרק זה 20 שאלות והזמן המוקצב לו הוא 20 דקות.
  • אנגלית- המבחן הפסיכומטרי בודק אך ורק יכולת בהבנת האנגלית הכתובה (לרבות אוצר מילים), ואינו בודק שליטה ובקיאות בכל תחומי השפה האנגלית. בפרק זה 22 שאלות והזמן המוקצב לו הוא 20 דקות.
  • חשיבה מילולית- פרק זה בוחן, בצורות שונות ומגוונות, בעיקר יכולות הבנת הנקרא- ברמה גבוהה מאוד. בפרק זה 23 שאלות והזמן המוקצב לכתיבתו הוא 20 דקות.
  • מטלת כתיבה (“חיבור”)- מטלה זו בודקת את היכולת להביע בכתב רעיון לגבי נושא כלשהו (אין אפשרות בחירת נושא), ולנמקו בצורה משכנעת ותמציתית. על החיבור להיות באורך של 50-25 שורות, והזמן המוקצב הוא 30 דקות.

גביע

ממה מורכב הציון הפסיכומטרי?

 

בניגוד לסקאלת הציונים המוכרת לכם, טווח הציונים במבחן הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800. הציון הפסיכומטרי מחושב באופן יחסי לנבחנים באותו המועד ולנבחני העבר. כלומר- המבחן הפסיכומטרי הוא “מבחן סטנדרטי” שבו עבור רמת ידע זהה, הנבחן אמור לקבל אותו ציון, ללא תלות למועד שבו הוא נבחן. לפי נתוני המרכז הארצי: כ-30% מהנבחנים עוברים את הציון 600, וכ-5% מהנבחנים מצליח לעבור את הציון 700. יש לקחת בחשבון שלא כל אזרחי המדינה ניגשים לבחינה, והאחוזים מחושבים רק ביחס לאלו שנגשים (אוכלוסייה שנחשבת בעלת יכולות גבוהות יחסית).

“עובר או נכשל”?

לא במבחן הפסיכומטרי. הצלחה במבחן נקבעת רק ביחס לנבחן הבודד – האם הצליח להתקבל למוסד הלימודים אליו ניסה להתקבל. “סף הקבלה” נקבע בידי מוסד הלימודים, ומשתנה בין חוגים ופקולטות שונות בכל מוסד. הוא נקבע על בסיס של ביקוש והצע. לכן, פקולטות יוקרתיות, שהביקוש להן גבוה, דורשות ציונים גבוהים מאוד. חלק האנגלית בבחינה הפסיכומטרית הוא הכלי היחידי לפיו האקדמיה בוחנת את יכולות הנבחן באנגלית. ציון הגבוה מ-134 נקודות בחלק זה לרוב יזכה אותך בפטור נחשק מקורסי אנגלית במוסד האקדמי.

מסלול העתודה

מסלול העתודה האקדמית הופך את סדר החיים אליו אתם רגילים. במקום להתגייס לשירות צבאי בתום הלימודים בתיכון ולאחר מכן להמשיך ללימודי תואר אקדמי במימון אישי, הצבא מציע לשנות את הסדר ולהתחיל את הלימודים האקדמיים ישירות בסיום הלימודים בתיכון ורק לאחר מכך להתגייס לשירות צבאי מאתגר במקצוע שאותו למדת באקדמיה. במסלול הזה הצבא משלם על הלימודים האקדמיים וחוסך את שכר הלימוד.

 

פסיכומטרי ביואל גבעפסיכומטרי ביואל גבע

אל תתפשרו על ההזדמנות שלכם להצליח

 

אנו יודעים שהמורים הם המרכיב החשוב ביותר בהצלחת התלמיד. רק ביואל גבע תמצאו את המורים הטובים ביותר, ואת ה”תותחים” הכי כבדים בתחום, עם וותק ממוצע של 15 שנות הוראת פסיכומטרי. ביואל גבע לא תמצאו מורים מתחילים או לא מנוסים- רק מצטיינים שהוכיחו עצמם במשך שנים. המורים המנוסים שלנו יודעים איך לשנות את דרך החשיבה של התלמידים שלנו ולהתאים אותה באופן הדרגתי ויסודי לצורת החשיבה הפסיכומטרית, תוך כדי זיהוי הקשיים של כל תלמיד ותלמיד ומתן הכלים הנכונים להתגבר עליהם. בזכות המורים, היחס האישי ושיטת הלימוד הייחודית של יואל גבע, ציון הפסיכומטרי של התלמידים שלנו גבוה בכ- 100 נקודות מעל הממוצע.