גלגל הצלה

בחינה פסיכומטרית ללקויי למידה 

 

המרכז הארצי לבחינות והערכה מציע אפשרות של מבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים או כפי שהנבחנים מכנים זאת – הקלות בבחינה. מבחן כזה ניתן באחד משלושת המקרים הבאים:

1. לקויות למידה
2. הפרעת קשב וריכוז
3. מגבלות פיזיות ונפשיות

 

 

מהן ההתאמות שנעשות במבחן מותאם?

 

המרכז הארצי מנסה להתאים את תנאי המבחן למגבלה של כל תלמיד ותלמיד. לפיכך, ישנו טווח רחב של אפשרויות, והמרכז הארצי משתמש באחת מהן, או בכמה מהן, לפי הצרכים של כל נבחן. אלו הן האופציות הקיימות:

  1. מבחן ממוחשב (מפע”ם) – האופציה הנפוצה ביותר. בהמשך נפרט מהו המבחן הממוחשב, כיצד נערכים אליו, וכיו”ב.
  2. מחשבון – מדובר במחשבון עם 4 פעולות חשבון בלבד (ללא חזקות, שורשים, משוואות וכיו”ב). ניתן בד”כ לנבחנים בעלי דיסקלקוליה או לבעלי הפרעות קשב וריכוז.
  3. הפסקה – הפסקה של 5 דקות בין פרק לפרק או בין כל שני פרקים.
  4. דף תשובות מוגדל (מקל על הסימונים).
  5. טופס בחינה מוגדל- ניתן בד”כ לבעלי בעיות בראייה.
  6. השמעה באנגלית – (ניתן בעיקר לבעלי קשיי ראיה).
  7. תוספת זמן – תוספת זמן לכל פרק, בד”כ של 5 דקות. (נדיר מאד, ניתן בד”כ לבעלי מגבלה פיזית המקשה על קצב הכתיבה).
  8. כאמור, ייתכן שנבחן יקבל מספר התאמות ביחד, למשל מחשבון, טופס תשובות מוגדל והפסקות בין פרק לפרק.

 

איך ניתן לקבל התאמות בבחינה הפסיכומטרית?

 

אספנו עבורכם מספר טיפים שיסייעו לכם בתהליך קבלת ההתאמות:

הבחינה הפסיכומטרית בתנאים מותאמים מתקיימת בכל מועד בחינה. קחו בחשבון כי בחינה מותאמת עשויה להתרחש כ-3-4 שבועות לאחר המועד הרגיל, לכן מומלץ שלא לתכנן טיול בחו”ל מיד לאחר המבחן במקרה בו אתם מתכננים לבקש מבחן מותאם.

◄ המרכז הארצי לבחינות דן בבקשות לתנאים מותאמים רק לאחר ההרשמה לבחינה. לא ניתן לחכות לאישור לבחינה מותאמת ורק אז להחליט לאיזה מועד להרשם. לפיכך, הירשמו לבחינה, ורק לאחר מכן שלחו למרכז הארצי את כל המסמכים הרלוונטיים. כמו כן קחו בחשבון כי רישום לקורס אינו רלוונטי לבקשה לקבל מבחן מותאם.

◄ לקויי למידה בעלי אישורים מהבגרות או התיכון אינם מאושרים באופן אוטומטי – כל מקרה נבחן לגופו! עליכם להקפיד ולשלוח למרכז הארצי את כל המסמכים המפורטים באתר הארצי ולקחת בחשבון כי בקשתכם יכולה להידחות.

הציון במבחן פסיכומטרי מותאם שווה ערך לציון במבחן “רגיל” בעת הקבלה לאקדמיה. העובדה שהציון התקבל במבחן מותאם אינה משפיעה בשום אופן על סיכויי הקבלה של המועמד.

מומלץ לקרוא בעיון את הנחיות המרכז הארצי ולוודא כי אתם שולחים למרכז הארצי את כל המסמכים הרלוונטיים. על המסמכים להגיע אל המרכז הארצי עד המועד האחרון להרשמה (בדרך כלל כחודש וחצי לפני המבחן). במקרים מסוימים יש לערוך אבחון חדש (למשל אם חלפו שנים רבות מדי מאז האבחון האחרון, או שלא נבדקו באבחון כל האלמנטים הרצויים מבחינת המרכז הארצי), ובחלק מהמקרים תהליך האבחון עלול להמשך למעלה מחודש. לפיכך, כדאי להתחיל לפעול להשגת המבחן המותאם מוקדם ככל הניתן.

 

הגשת בקשה לתנאים מותאמים

אספנו לכם את כל ההנחיות והמלצות בנוגע לאפשרויות שלכם לבקש התאמות. היכנסו לדעת איך לנסח את הבקשה, אילו טפסים תצטרכו ומה חשוב להדגיש.

למידע המלא