הבחינה הפסיכומטרית על מגוון מרכיביה מעוררת אינספור שאלות. מסיבה זו, ריכזנו עבורכם תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות והחשובות ביותר אודות הבחינה. אם בכל זאת לא מצאתם תשובה לשאלתכם, תוכל להעלות אותה כשאלה בפורום פסיכומטרי או לקבוע פגישת ייעוץ חינם עם היועצים המומחים של יואל גבע.

 

שאלות כלליות על הבחינה הפסיכומטרית

 

מה משמעות שמה של הבחינה ה'פסיכומטרית'?
מקור המילה פסיכומטרי הוא בחיבור בין שתי מילים ביווניות: “פסיכו” שפירושה “נפש” ו”מטר” שהינה יחידת מדידה. מכאן שמטרת הבחינה היא למדוד את כישוריו המנטליים של הנבחן (כישורי החשיבה), כדי לסייע בניבוי יכולתו להצליח בלימודים גבוהים.
האם הבחינה הפסיכומטרית מודדת אינטיליגנציה?
לא! הבחינה הפסיכומטרית משמשת ככלי לחיזוי סיכויי ההצלחה של הנבדק בלימודים אקדמאים. ההצלחה בבחינה הפסיכומטרית דורשת מכלול של תכונות שאינן מעידות בהכרח על אינטליגנציה, כמו: יכולת ניתוח של מידע מילולי וגרפי, חשיבה ביקורתית, יכולת ריכוז, הכרות עם השפה האנגלית, שקדנות ועוד.
מהו פרק הזמן המינימלי הנדרש בין שתי בחינות של אותו הנבחן?
בעבר כל נבחן נדרש למרווח זמן מינימלי של ארבעה חודשים בין בחינה פסיכומטרית אחת לשנייה. כלומר, לא  היה ניתן לגשת לבחינה בשני מועדים סמוכים, אך כיום הוסרה המגבלה ואין תקופת צינון בין המועדים.
מה מייחד את בחינת הפסיכומטרי מבחינות אחרות?
הבחינה הפסיכומטרית היא בסך הכול עוד בחינה, כמו כל בחינה אחרת. עם זאת, הצלחה בבחינה הפסיכומטרית יכולה להקל משמעותית על הקבלה למסלול לימודים מבוקש ולכן אנשים רבים בוחרים לעשות כל שביכולתם כדי להצליח בה. אנחנו, ביואל גבע, מאמינים שחשוב וכדאי להשקיע בהכנה לבחינה הפסיכומטרית, אבל חשוב לא פחות לזכור שהבחינה היא בסך הכול אמצעי ולא מטרה.
האם ניתן לרכוש את הספרים של יואל גבע למטרת לימוד עצמי לפסיכומטרי?
לא. איננו מוכרים את ספרי הלימוד לפסיכומטרי משום שבפני עצמם – הם אינם מספיקים כהכנה לבחינה. ספרי הלימוד מכילים בעיקר שאלות ופתרונות. את “התורה” הפסיכומטרית (איך לגשת לכל שאלה ושאלה) לא ניתן להעביר בצורה כתובה, והיא עוברת על ידי המורה בכיתה.
האם כל הנבחנים באותו המועד מקבלים את אותו נוסח של בחינה?
בדרך כלל פרקי האמת של הנבחנים באותו המועד ובאותה השעה הם זהים. פרקי הפיילוט, לעומת זאת, שונים ומגוונים. במועדים בהם מתקיימות מספר בחינות (בוקר וצהריים או יום אחרי יום) כל בחינה היא שונה ולכן, אין טעם לחקור את הנבחנים האחרים במועד שלך אודות הבחינה שלהם.
האם השאלות בבחינה חוזרות על עצמן?
כל שאלה שמופיעה בפרקי האמת בבחינה, הופיעה בעבר בפרקי הפיילוט ולמעשה – לאחר שהופיעה בפרקי האמת סיימה את תפקידה ולא תחזור לעולם. פרקי האמת מבוססים על שאלות שהופיעו בפיילוט בטווח זמן של מספר שנים אחורה ולפיכך – אין טעם בתרגול “שאלות חמות” מהמועד האחרון אלא רק בתרגול עקרונות החשיבה שהופיעו בבחינות לאורך השנים.
במידה שלא אספיק לענות על כל השאלות, האם כדאי לנחש את התשובות?
בהחלט כן. אופן מתן הציון בבחינה הוא כזה שלא מורידים ניקוד על תשובות לא נכונות (כמות התשובות הנכונות היא הקובעת את הציון). לכן, עדיף לנחש מאשר להשאיר תשובה ריקה.
מה עלי להביא לבחינה?
הנבחנים נדרשים להגיע לבחינה עם תעודת זהות (או כל תעודה רשמית אחרת של מדינת ישראל הנושאת תמונה, למשל: דרכון או רישיון נהיגה), עפרון מסוג HB2 ומחק. מומלץ “להצטייד” גם במחדד, שתייה, כריך, שעון עצר (סטופר) או שעון דיגיטלי רגיל ונייר טישיו. כמו כן, כדאי להגיע עם מכתב הזימון לבחינה אותו תקבלו בדואר (או שתדפיסו אותו מאתר המרכז הארצי). במכתב הזימון כתובים פרטים שימושיים והוא יסייע לכם למצוא את כיתת הבחינה שלכם.
כיצד נרשמים לבחינה הפסיכומטרית?
ההרשמה נעשית דרך אתר המרכז הארצי. מי שאינו מעוניין להשאיר את פרטי כרטיס האשראי שלו ברשת או מי שאין לו כרטיס אשראי, יכול לרכוש באחת מחנויות הספרים את “ערכת ההרשמה לבחינה הפסיכומטרית” ולשלם דרך סניף הדואר. לפרטים נוספים אודות ההרשמה לחץ כאן.

שאלות על הציון ומשמעותו

שאלות על האוגדן והסימולציות

שאלות על קורס הפסיכומטרי של יואל גבע

 

מהו הפיקדון וכיצד הוא עוזר בתשלום על קורס פסיכומטרי?
שלושה שבועות לאחר השחרור/סיום השירות הסדיר, מפקיד משרד הביטחון סכום כסף בחשבון בנק (שאינו קשור לחשבונכם) הנקרא פיקדון אישי. גובה הסכום תלוי במועד גיוסכם ומחושב לפי מספר חודשי הזכאות שהצטברו לכם. כסף זה יכול לשמש אתכם במהלך חמש שנים ממועד השחרור לחמש מטרות שונות: לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק וכיסוי הוצאות נישואין. לאחר חמש שנים מיום השחרור מועברים כספי הפיקדון שלא נוצלו עדיין, לחשבון העו”ש שלכם. תוכלו למשוך את כספי הפיקדון מכל סניפי בנק לאומי או בנק פועלים, כשלאחר המשיכה הראשונית חייבות גם יתר המשיכות להתבצע מאותו הבנק (לאו דווקא מאותו סניף). כדי למשוך כסף ללימודים ברשת בתי הספר של יואל גבע, עליכם לפנות לסניף הבנק שתבחרו עם שלושה טפסים שנספק לכם רק לאחר ההרשמה לקורס: אישור לימודים בבית הספר, אישור מוסד לימודים מוכר ושובר תשלום. הבנק יבצע העברה בנקאית ישירות אל יואל גבע כאשר אחד מחלקי שובר התשלום ייחתם על ידי הבנק ויהווה אסמכתא לביצוע הפעולה ולכן חשוב לשמור אותו. נכון להיום, חלק מהבנקים עדיין עובדים בנוהל הישן לפיו בבנק תקבלו צ’ק לפקודת בית הספר לבגרות של יואל גבע בע”מ ואתו תחזרו אל אחד מסניפינו להסדרת התשלום. שימו לב, את הטפסים ניתן לקבל בסניף אליו נרשמתם או בדואר, לא ניתן להעביר טפסים אלו בפקס, שכן הבנק דורש טפסים מקוריים.

שאלות על פרקי הבחינה השונים