כמו כל דבר בחיים, גם עולם החינוך משתנה ומשתכלל. לעיתים השינויים מבורכים ולעיתים פחות. בשורות הבאות נדון ונדבר על רפורמת הבגרויות החדשה שהוצגה על ידי שרת החינוך ועתידה לצאת לדרך כבר בשנה הבאה.

על הרפורמה

כאמור, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון הציגה בחודש אפריל השנה (2022) את הרפורמה בעולם הבגרויות. הרפורמה נוגעת ומתייחסת למקצועות ההומניים הנלמדים. בקצרה, במשך העשורים האחרונים, תלמידי התיכון עבור מבחני בגרות בכל המקצועות וציון הבגרות תרם והיה בעל משקל בקבלה ללימודים גבוהים. הרפורמה מדברת על ביטול חלק ממבחני הבגרויות במקצועות היסטוריה, ספרות, אזרחות ותנ”ך. יחד עם זאת, אין זה אומר כי לא יהיה כל מבחן במקצועות אלו אלא שהתלמידים יגישו עבודות במקצועות אלו והן תבדקנה בתוך המסגרת הבית ספרית. 

חדשנות או טרחנות?

אם נצטרך להשיב על השאלה האם הרפורמה אכן מחדשת אז התשובה היא חצויה וזאת בעקבות העובדה שלאורך השנים האחרונות, היו לא מעט ניסיונות במערך החינוך בישראל לעשות שינוי בכל עולם הבגרויות. אומנם מדובר על ניסיונות קטנים יותר ויש שיקראו להם צנועים אך בהחלט ניסיונות בהם תהייה אפשרות לבחון את הידע של התלמידים מחד ומאידך לבדוק את רמת בקיאותם. המטרה תמיד הייתה להעמיק את הידע בתחומים השונים ולאו דווקא בהשקעה בלמידה מאסיבית לקראת מבחני בגרויות. בנוסף, הוענקה למורים החברים בתוכנית הנקראת חלוצי הערכה, להעניק ציונים לתלמידים על בסיס תוצרים שהם אינם בחינה חיצונית. 

מה שכן מתחדש באמצעות הרפורמה הוא ביטול מבחני הבגרויות  במקצועות ספרות, היסטוריה, תנ”ך ואזרחות באופן מלא לכל בתי הספר ולא רק בבתי ספר בהם ישנם מורים החברים בתוכנית חלוצי הערכה.

אין ספק שבדומה לכל דבר חדש, גם את הרפורמה יש לבחון ושנה הבאה תהייה שנת המבחן. לדעת רבים מדובר בכלי שיחזק את מקצועות הרוח והחברה, תודות לשימת הדגש על שיפור שיטת ההוראה. כלל תלמידי כיתות י’ ברחבי הארץ בשנה הבאה (יש לשים לב כי מדובר בשנה הבאה) יהנו מהרפורמה בעוד שתלמידי כיתות י’ הנוכחים, טרם יכנסו לרפורמה. 

ומה התלמידים אומרים?

הקולות הנשמעים על ידי התלמידים נחלקים לאלו שייהנו מהרפורמה ואלו שלא. אין ספק כי מרבית התלמידים מרוצים מהנושא ורוצים להיות חלק מהרפורמה בעוד שאלו שלא נהנים ממנה, מאוכזבים. בקרב ההורים אגב, גם הדעות חלוקות אך גם הם בעד הרפורמה שעתידה להפחית מהלחץ עבור ילדיהם לצד הידיעה כי כך מרביתם יוכלו לשפר את ממוצע הציונים שלהם.