תלמידי תיכון נבחנים במבחן הפסיכומטרי בדיוק כמו כל תלמיד אחר. בהתאם, גם הציון שלכם הוא כמו של כל תלמיד אחר. יש לכם הזדמנות אחת להצליח להוציא את הציון הכי גבוה. אל תתפשרו על קורסים "מותאמים" או "מקוצרים" שלא יביאו אתכם ליעד. אנחנו ביואל גבע מאמינים שכדי להוציא ציון מושלם תלמידי תיכון צריכים לקבל קורס מושלם- בדיוק כמו כל תלמיד אחר שלנו. עבור אלו מכם שחושבים כבר על השלב הבא- קיבצנו עבורכם מידע חשוב שעליכם להכיר בנושא הפסיכומטרי בתיכון, ובפרט פסיכומטרי לעתודה.

 

האם המבחן הפסיכומטרי דומה לבחינות הבגרות?  

 

במילה אחת – לא.
בחינות הבגרות נועדו לבחון בעיקר ידע, ואילו המבחן הפסיכומטרי בוחן בעיקר את אופן חשיבתו של הנבחן.

  • חשיבה כמותית- הידע המתמטי הנדרש לפתרון השאלות הוא עד רמת 3 יח"ל לבגרות. למרות זאת, השאלות שונות במהותן מהשאלות בבחינות הבגרות והן בודקות חשיבה מתמטית ולא ידע מתמטי. בפרק זה 20 שאלות והזמן המוקצב לו הוא 20 דקות.
  • אנגלית- המבחן הפסיכומטרי בודק אך ורק יכולת בהבנת האנגלית הכתובה (לרבות אוצר מילים), ואינו בודק שליטה ובקיאות בכל תחומי השפה האנגלית. בפרק זה 22 שאלות והזמן המוקצב לו הוא 20 דקות.
  • חשיבה מילולית- פרק זה בוחן, בצורות שונות ומגוונות, בעיקר יכולות הבנת הנקרא- ברמה גבוהה מאוד. בפרק זה 23 שאלות והזמן המוקצב לכתיבתו הוא 20 דקות.
  • מטלת כתיבה ("חיבור")- מטלה זו בודקת את היכולת להביע בכתב רעיון לגבי נושא כלשהו (אין אפשרות בחירת נושא), ולנמקו בצורה משכנעת ותמציתית. על החיבור להיות באורך של 50-25 שורות, והזמן המוקצב הוא 30 דקות.

 

 

תואר אקדמימהו מסלול העתודה?

מסלול העתודה האקדמית הופך את סדר החיים אליו אתם רגילים. במקום להתגייס לשירות צבאי בתום הלימודים בתיכון ולאחר מכן להמשיך ללימודי תואר אקדמי במימון אישי, הצבא מציע לשנות את הסדר ולהתחיל את הלימודים האקדמיים ישירות בסיום הלימודים בתיכון ורק לאחר מכך להתגייס לשירות צבאי מאתגר במקצוע שאותו למדת באקדמיה. במסלול הזה הצבא משלם על הלימודים האקדמיים וחוסך את שכר הלימוד.

למה זה כדאי?

העתודה האקדמית של צה"ל מאפשר לצעירים רבים לצבור ניסיון תעסוקתי רב בזמן שירותם הצבאי, לעומת חבריהם בני גילם. בנוסף, מסלול העתודה האקדמית נחשב יוקרתי ומבוקש, ולכן תנאי הקבלה אליו כוללים מבחני אישיות, מבחני מיון צה"ליים ועמידה בכל תנאי הקבלה של מוסדות הלימוד המבוקש כולל ציון פסיכומטרי מתאים. בנוסף, מתמיין המתקבל למסלול העתודה זכאי להחזר עבור קורס הבחינה הפסיכומטרית של עד 2,500 ₪.

פתרונות פרקים לדוגמה

הייתם בכנס העתודה שלנו?

להלן הסברים מלאים לפרקי הפסיכומטרי לדוגמה שהופיעו בחוברת שחולקו בכנס:

פרק ראשון- כמותי

פרק שני- אנגלית

פרק שלישי- מילולי

איך מתקבלים?

המבחן הפסיכומטרי הוא תנאי חובה למיוני העתודה. כדי להתקבל למיונים יש להציג ציון פסיכומטרי גבוה מ-550 (ציון הגבוה מהציון הממוצע במבחן הפסיכומטרי). בנוסף, יש לעמוד גם בתנאי הקבלה של המוסד האקדמי והחוג אליו רוצים להתקבל. למשל, אם ברצונך ללמוד רפואה נדרש ציון מינימלי של 700.

 

 

האם חובה לעשות פסיכומטרי לעתודה?  

 

אכן, המבחן הפסיכומטרי הוא תנאי חובה להגשת מועמדות למסלול העתודה, גם אם המוסד האקדמי המבוקש אינו דורש זאת כתנאי קבלה.

כדי להגיע למיוני העתודה יש להציג ציון פסיכומטרי גבוה מ-550 (ציון הגבוה מהציון הממוצע במבחן הפסיכומטרי).
בנוסף, על המועמד לעמוד גם בתנאי הקבלה של המוסד האקדמי והחוג אליו ירצה להתקבל (שרובם ככולם דורשים ציון גבוה מ-550). למשל, אם ברצונך ללמוד רפואה נדרש ציון מינימאלי של 700.

 

 

גביעממה מורכב הציון הפסיכומטרי?

 

בניגוד לסקאלת הציונים המוכרת לכם, טווח הציונים במבחן הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800. הציון הפסיכומטרי מחושב באופן יחסי לנבחנים באותו המועד ולנבחני העבר. כלומר- המבחן הפסיכומטרי הוא "מבחן סטנדרטי" שבו עבור רמת ידע זהה, הנבחן אמור לקבל אותו ציון, ללא תלות למועד שבו הוא נבחן. לפי נתוני המרכז הארצי: כ-30% מהנבחנים עוברים את הציון 600, וכ-5% מהנבחנים מצליח לעבור את הציון 700. יש לקחת בחשבון שלא כל אזרחי המדינה ניגשים לבחינה, והאחוזים מחושבים רק ביחס לאלו שנגשים (אוכלוסייה שנחשבת בעלת יכולות גבוהות יחסית).

"עובר או נכשל"?

לא במבחן הפסיכומטרי. הצלחה במבחן נקבעת רק ביחס לנבחן הבודד – האם הצליח להתקבל למוסד הלימודים אליו ניסה להתקבל. "סף הקבלה" נקבע בידי מוסד הלימודים, ומשתנה בין חוגים ופקולטות שונות בכל מוסד. הוא נקבע על בסיס של ביקוש והצע. לכן, פקולטות יוקרתיות, שהביקוש להן גבוה, דורשות ציונים גבוהים מאוד. חלק האנגלית בבחינה הפסיכומטרית הוא הכלי היחידי לפיו האקדמיה בוחנת את יכולות הנבחן באנגלית. ציון הגבוה מ-134 נקודות בחלק זה לרוב יזכה אותך בפטור נחשק מקורסי אנגלית במוסד האקדמי.

 

 

מתי כדאי לתיכוניסט לגשת למבחן הפסיכומטרי?

יש לכך שתי תשובות אפשריות:

1מעוניינים להתקבל למסלול העתודה?

המועד המומלץ לגשת לבחינה הוא מועד אוקטובר (שלעתים מתקיים בחודש ספטמבר). כך תוכלו ללמוד למבחן בנחת במהלך החופש הגדול שבין י"א לי"ב ואם תצטרכו לשפר את הציון תוכלו לגשת גם למועד אפריל, שהוא מועד הבחינה האחרון שעם ציונו ניתן להתקבל לעתודה באותה השנה. זיכרו כי לא ניתן לגשת לשני מועדי פסיכומטרי סמוכים בזה אחר זה.

 

2אין בכוונתכם לגשת למסלול העתודה?

במקרה זה אנחנו ממליצים לחכות עם הפסיכומטרי לאחר הצבא ולסיים את הבגרויות שלכם בנחת. הסיבה המרכזית לכך היא שמנתוני המרכז הארצי, אשר חשופים לכל, ניתן לראות בבירור שקבוצת בני הגיל של תיכוניסטים מקבלת בממוצע ציון נמוך יותר משל קבוצת הגיל הבוגרת יותר.

 

פסיכומטרי ביואל גבעפסיכומטרי ביואל גבע

אל תתפשרו על ההזדמנות שלכם להצליח

 

אנו יודעים שהמורים את המרכיב החשוב ביותר בהצלחת התלמיד. רק ביואל גבע תמצאו את המורים הטובים ביותר, ואת ה"תותחים" הכי כבדים בתחום, עם וותק ממוצע של 15 שנות הוראת פסיכומטרי. ביואל גבע לא תמצאו מורים מתחילים או לא מנוסים- רק מצטיינים שהוכיחו עצמם במשך שנים. המורים המנוסים שלנו יודעים איך לשנות את דרך החשיבה של התלמידים שלנו ולהתאים אותה באופן הדרגתי ויסודי לצורת החשיבה הפסיכומטרית, תוך כדי זיהוי הקשיים של כל תלמיד ותלמיד ומתן הכלים הנכונים להתגבר עליהם. בזכות המורים, היחס האישי ושיטת הלימוד הייחודית של יואל גבע, ציון הפסיכומטרי של התלמידים שלנו גבוה בכ- 100 נקודות מעל הממוצע.