איך ללמוד אנגלית?

 

כמו כל דבר אחר בחיים, גם בכל הנוגע ללימודי אנגלית מדוברת חשוב להציב יעדים ריאליים (פחות "תוך שבועיים להיות קריינית ב-BBC"). בראש ובראשונה, חייבים להבין מהי הרמה הנוכחית ולאיזו רמה שואפים להגיע. בהתאם לזה צריך לקבוע מה משך התהליך ומה מידת ההשקעה היומית ולהתחייב אליה.

סביר להניח שאם אתם קוראים שורות אלה כבר ניסיתם ללמוד אנגלית כמה פעמים בחיים, או לפחות פעם אחת – בבית הספר למשל. למה זה לא הצליח אז? כנראה כי שיעממו אתכם, לא הייתם מחויבים, השיטה הייתה מיושנת והמורה לא היה מספיק אכפתי וכריזמטי כדי לשאוב אתכם לתהליך.

הפעם חשוב לבחור משהו אחר: מעניין, עדכני ובעיקר כזה שתוכלו להתמיד בו.

אנגלית מספרים

קריאת ספרים מגדילה את אוצר המילים שלנו ומשפרת את מיומנות הקריאה. אם נבחר ספר שאנחנו אוהבים בתחום שמעניין אותנו נתמיד יותר בקריאה וככל שנקרא יותר, נקרא מהר יותר ונדע להשלים משפטים שיש בהם מילים שאנחנו לא מכירים מתוך ההיגיון.

מלבד קריאה, גם האזנה לספר תשפר לנו את האנגלית: האזנה ללא קריאה מחייבת אותנו להתמודד עם השפה ולנסות לפענח את המשמעות. אפילו אם יש מילים שאנחנו לא מבינים, נוכל להבין את המשפט מתוך אינטונציית הדיבור והסיטואציה בעלילה של הספר.

אנגלית מהסמארטפון

בואו נודה באמת, את רוב הזמן ביום אנחנו מעבירים עם הסמארטפון ביד. היות והוא ממילא הולך איתנו לכל מקום, זו אחלה הזדמנות לנצל אותו כדי לשפר את האנגלית שלנו וקיימות מלא אפליקציות שאנחנו יכולים להוריד הכוללות סרטוני הדרכה, תרגילי דקדוק, השלמת משפטים ועוד.

למשל, דרך מעולה לשפשף את האנגלית שלנו היא בצפייה בסרטונים ביוטיוב בלי תרגום: ככה נוכל להתרכז בהבנת השפה בלי יכולת להקל על עצמנו או לברוח לתרגום שבדרך כלל מופיע לנו בתחתית. בנוסף, מומלץ להשאיר את הגדרות הסמארטפון באנגלית כדי להתנהל במהלך היום בשפה הזרה שכל כך חשובה לנו.

 

ללמוד אנגלית מהסביבה שלנו

הדרך הכי טובה לתרגל אנגלית היא על ידי דיבור. שיחות שוטפות עם אחרים מחזקות את הביטחון העצמי שלנו ואת שטף הדיבור. כמו כן, ניהול שיחה עם חבר או בן משפחה דובר אנגלית יקנה לנו יתרון בהרחבת אוצר המילים.

היום אפשר לדבר דרך הסקייפ עם מורים מחו"ל שמנהלים שיחות שוטפות לפי מה שמעניין אותנו וככה להבין טוב יותר את רזי השפה. מעבר לכך, כמובן שיש עוד דרך לשפר אנגלית מדוברת והיא שהייה בחו"ל. בהקשר הזה, כנראה שאין מתכון קל יותר מאשר ללמוד אנגלית בסביבה שכולה אנגלית.

ללמוד אנגלית מסדרות וסרטים

עוד דרך טובה לשפר את האנגלית המדוברת שלנו היא באמצעות צפייה בסרטים ובסדרות – אבל עם כתוביות באנגלית במקום בעברית. בניגוד לכתוביות בעברית (אותן אנחנו קוראים באופן אוטומטי), כתוביות באנגלית מעצימות את הקשב שלנו, מעניקות הרגלי קריאה משופרים ועוזרות לנו להבין טוב יותר את השפה. בצורה זו ניתן להיחשף גם למבטאים שונים באנגלית ולביטויים שרלוונטיים לנו בחיי היום יום (בסדרה suits למשל יהיו ביטויים רבים מעולם העסקים ועריכת הדין).

ללמוד בליווי מנטור

שיטת המנטורינג ביואל גבע מבוססת על ליווי ומעקב של מנטור. המנטור מזהה את החולשות של התלמידים ומסייע ברכישת המיומנויות הנדרשות לקריאה, שמיעה, כתיבה ובעיקר דיבור באנגלית. במקביל, הוא ינחה אותך לפי הצרכים האישיים שלך וייתן לך משימות אישיות שיעבדו על נקודות החולשה שלך.

לשיטת המנטורינג יש יתרונות שמשרתים אותך. בין היתר, השילוב בין לימוד כיתתי בקבוצות קטנות, ליווי צמוד של מנטור ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת יוצר מעטפת תומכת לשיפור מיידי של האנגלית וחיזוק הביטחון העצמי.